Of Time & Space.Koncert na perkusję, elektronikę i orkiestrę* (Marta Ptaszyńska)

Koncert został zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka  Chopina w Warszawie z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Jest to swojego rodzaju   monumentalny  koncert “podwójny”  na solową koncertującą perkusję oraz koncert na orkiestrę z towarzyszeniem warstwy elektronicznej. 

Solowa partia perkusji potraktowana jest w sposób wybitnie  błyskotliwy i wirtuozowski. Wielką  rolę odgrywają tu instrumenty  blaszane, takie jak gongi tajlandzkie, talerze,  krotale,  dzwonki alpejskie ( Almglocken) i tam-tamy. Również   marimba  w partii solowej traktowana jest  jako instrument o wielkim wirtuozowskim rozmachu.

Ponieważ utwór napisany został  z okazji obchodów chopinowskich w 2010 roku,   nawiązuje  on do muzyki Chopina zarówno materiałem tematycznym, jak i bogactwem kolorystycznym,  w sposób mniej lub bardziej rozpoznawalny. Charakterystycznym  motywem przewodnim jest tu quasi cytat  Etiudy  As-dur op. 25 nr 1, który eksponowany  jest najpierw w warstwie elektronicznej, a później kilkakrotnie w partii solowej marimby.  Również „echa” Poloneza A-dur  dają się usłyszeć w partii solowej perkusji (w gongach i dzwonkach alpejskich) już na samym początku utworu. Zarówno rytm, jak  i motywika Poloneza A-dur,  przewija się w całym utworze w rozmaitych konfiguracjach i transformacjach. A w końcowej fazie Koncertu pojawiają się w orkiestrze gesty melodyczno-harmoniczne tak niezwykle charakterystyczne dla zakończenia Ballady g-moll. 

Koncert  OF TIME & SPACE (Spoza Czasu i Przestrzeni) daje soliście-perkusiście wielkie możliwości popisu, a jednocześnie ukazuje perkusję jako pełnowartościowy „instrument” o pełnym blasku brzmień i wielkiej gamie technicznych możliwości. Partia  ta znakomicie współgra  z wirtuozowsko potraktowaną orkiestrą.

Warstwę elektroniczną do utworu przygotowała japońska kompozytorka Kotoka Suzuki.

                                  

Marta Ptaszyńskakompozytor: Marta Ptaszyńska

koncert: 28 kwietnia 2013, godz. 12:00, Sala koncertowa im. Grzegorza Fitelberga

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

dyrygent: Szymon Bywalec

solistka: Marta Klimasara