Kwartet Śląski

Kwartet Śląski został założony w 1978 r. przez muzyków wywodzących się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów, jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg.

Kwartet występował poza Polską w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hongkongu i Korei Południowej, podczas prestiżowych konkursów i festiwali.

Repertuar zespołu to ponad 400 pozycji literatury kameralnej. Dużą część z nich stanowią dzieła napisane w XX wieku. Muzycy dokonali ponad 115 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i nie tylko, z których to dzieł wiele zostało im dedykowanych. Oprócz występów estradowych, Kwartet Śląski z powodzeniem nagrywa płyty, najczęściej z muzyką współczesną. Dyskografia zespołu liczy obecnie ponad 45 albumów. Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń.

Od 1993 r. odbywa się na Śląsku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście. Co roku w ramach tej imprezy odbywają się koncerty z udziałem zaproszonych instrumentalistów, wokalistów lub zespołów, które wspólnie z Kwartetem prezentują publiczności najciekawsze utwory kameralne.