Orkiestra Muzyki Nowej

Zespół kameralistów specjalizujących się w wykonywaniu dzieł muzyki współczesnej. Grupa powstała w 1996 r. przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, z inicjatywy Aleksandra Lasonia, z intencją propagowania klasyki XX wieku i promowania twórczości kompozytorów współczesnych. Obecnie trzon OMN to wykładowcy i absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej.

Orkiestra pracuje głównie pod kierunkiem Szymona Bywalca. Od 1999 jest systematycznie zapraszana na Festiwal Warszawska Jesień, od 2001 jest współgospodarzem Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu, a w latach 2002-2006 uczestniczyła w projekcie Förderpreise für Polen, realizowanym na rzecz twórczości młodego pokolenia kompozytorów polskich, finansowanym przez Ernst von Siemens Musikstiftung w Monachium.

OMN występowała na wielu festiwalach takich, jak: Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, New Music Marathon w Pradze, Melos-Ethos w Bratysławie, Anima Mundi w Pizie, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Poznańska Wiosna Muzyczna.

Na dorobek OMN składa się szereg światowych i polskich prawykonań utworów, z których część została napisana specjalnie dla zespołu. Oprócz muzyki najnowszej, w repertuarze orkiestry znajdują się również dzieła należące do klasyki XX wieku i epok wcześniejszych.

Dla Polskiego Radia OMN zarejestrowała szereg dzieł polskich kompozytorów współczesnych. W 2000 r. utwór Figury w oplocie  Jerzego Kornowicza, zrealizowany pod batutą Aleksandra Lasonia dla Programu 2 PR, otrzymał w Amsterdamie wyróżnienie Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. W 2003 r., nakładem PWM i firmy fonograficznej DUX, ukazała się płyta z utworami B. Szabelskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, A. Lasonia i M. Chyrzyńskiego nominowana do nagrody Fryderyk 2003 w kategorii Album Roku - muzyka współczesna. Nagrania OMN pod batutą Szymona Bywalca dwukrotnie uzyskiwały rekomendacje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów: w 2007 Cztery pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego - zrealizowane dla Programu 2 Polskiego Radia z udziałem Urszuli Kryger, w 2010 Siedem wysp Conrada Lidii Zielińskiej. W 2009 za płytę monograficzną z muzyką Weroniki Ratusińskiej OMN i wytwórnia DUX otrzymali Pizzicato Supersonic Award  (Luksemburg).

W ostatnim okresie orkiestra współpracowała z innymi zespołami, m.in. z Melos-Ethos Ensemble ze Słowacji czy Enseble Orchestral Contemporain z Francji, a także z solistą Jakobem Kullbergiem przy wykonaniach i nagraniach koncertów wiolonczelowych kompozytorów skandynawskich Pera Nørgårda, Arne Nordheima, Kaiji Saariaho. Uczestniczyła także w europejskim projekcie Re:New Music promującym nową muzykę, a także w projekcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Młodzi polscy kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, w ramach którego nagrała 3 płyty z muzyką m.in. W. Ratusińskiej, St. Bromboszcza i P. Hendricha.

Mecenasem wielu projektów Orkiestry Muzyki Nowej jest  Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych "Pro Novum" Spółka z o.o.