Muqarnyas na akordeon, podwójną orkiestrę w 6 grupach w przestrzeni* (PRASQUAL)

Muqarnas to architektoniczny motyw islamskiej architektury. Może mieć funkcję konstrukcyjną i/lub dekoracyjną. Złożony ze spiętrzenia powtarzających się elementów w różnych rytmach i rozmiarach, potrafi obejmować duże przestrzenie - całe nisze i  kopuły. Z dwuwymiarowego szkicu mogą zostać wyprowadzone różne realizacje w przestrzeni.

Celem MUQARNYAS jest stworzenie dwóch równoległych form symbolicznych, które istnieją w tym samym świecie i wpływają na siebie, ale każda z nich ma swoją linię rozwoju i kieruje się innymi priorytetami:

1. Forma geometryczna - bezkierunkowa (okrąg).

2. Forma perspektywiczna - kierunkowa (strzała).

Obie formy są rytuałami realizującymi się w czasie, ale pozostają niewidoczne, mimo że rozgrywają się w przestrzeni i mierzą ją dźwiękiem.

MUQARNYAS nie jest koncertem akordeonowym. Solista grający na akordeonie odgrywa rolę medium, transmitera pomiędzy światami, często wysyła też impulsy podejmowane przez każdą z orkiestr we własnym tempie,  niekiedy jest tylko obserwatorem.

Istotne są kategoryczne proporcje i geometria: muzyka, która nie opowiada o niczym i niczemu nie służy, poza przedstawieniem form dźwiękowych w przestrzeni. Bohaterem MUQARNYAS nie jest idea, lecz sam dźwięk - dźwięk jako fizyczny fenomen: abstrakcyjny, zmysłowy, erotyczny, sakralny. Światło sensu gaśnie, ale z blaskiem, który odsłania niewidzialny świat.

MUQARNYAS dedykuję Jakubowi i Helenie, którzy dzielnie znosili moją dwumiesięczną nieobecność podczas najintensywniejszej fazy pracy nad utworem. Dziękuję Maciejowi Frąckiewiczowi za liczne rozmowy, konsultacje i intensywną współpracę nad ostatecznym kształtem jego partii solowej. Dziękuję Ministerstwu Landu Dolnej Saksonii za możliwość spokojnej pracy podczas rezydencji w Künstlerhof Schreyahn.

Dziękuję piejącym kogutom, przejeżdżającym ciężarówkom, przesuwającym się chmurom i innym niezliczonym inspiracjom tego cudownego świata.

PRASQUAL

kompozytor: PRASQUAL

koncert: 17 kwietnia 2015 godz. 19.30 NOSPR, sala koncertowa