Jovanović Lidija

Urodzona w Belgradzie w 1985 roku, gdzie ukończyła studia pianistyczne, kształcąc się pod kierunkiem takich pedagogów, jak Olga Bauer, Aleksandar Sandorov, Ljerka i Ljiljana Vukelja.

Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych cieszących się rangą międzynarodową. Uzyskawszy stypendium dla najlepszych studentów w Serbii ufundowane przez Eurobank EFG, artystka podjęła studia w Lozannie w mistrzowskiej klasie Jeana-Françoisa Antonioliego.

Po ukończeniu edukacji muzycznej w zakresie gry na fortepianie, Lidija Jovanović rozpoczęła studia wokalne w Konserwatorium w Genewie (klasa śpiewu Jeanne Roth).

Obecnie swe umiejętności doskonali w Swiss Opera Studio,gdzie współpracuje ze światowej sławy śpiewaczką i dyrygentką, Nathalie Stutzmann.

Artystka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Brała udział w wielu projektach o różnym profilu artystycznym, wśród których należy wymienić: festiwal muzyki i poezji Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza (Warszawa), Fête de la musique (Lozanna, Genewa), Portrait Klaus Huber (koncert uświetniający obchody 90. rocznicy urodzin Klausa Hubera), a także inscenizację operową Die Gespenstersonate Ariberta Reimanna z udziałem Ensemble Contrechamps, pod dyrekcją Johannesa Kalitzkego.

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, pogłębiając swe umiejętności pod kierunkiem wybitnych artystów, wśród których można wyróżnić takie nazwiska, jak m.in.: Jadwiga Rappé, Jeannette Fischer, Luisa Castellani czy William Blank. W lutym 2014 roku Lidija Jovanović wzięła udział w mistrzowskim kursie interpretacji muzyki współczesnej organizowanym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego miała okazję współpracować z Jadwigą Rappé, Agatą Zubel, i Anną Radziejewską.