Pacan Bartosz

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. W trakcie studiów doskonalił swój warsztat uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pedagogów, jak: Piotr Szymyślik, Arnaud Leroy, Valter Vitek, Jiři Hlaváč, Nicholas Cox, David Krakauer.

Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych, wśród których można wyróżnić:
XIV Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach
(I nagroda), VIII Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (I nagroda), IV Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy w Szczecinie (II nagroda), XV Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy w Sewilli (dyplom finalisty).

Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Ars Cameralis, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Praska Wiosna, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern. W 2009 roku reprezentował Polskę podczas Światowego Kongresu Klarnetowego Clarinet Fest w Porto, gdzie wspólnie z orkiestrą wykonał Koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego. Wielokrotnie współpracował z Kwartetem Śląskim (udział w trzech kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście w roku 2012, 2013 i 2014).

Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Częstochowską i Rybnicką.

Od 2010 roku jest klarnecistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.  Współpracuje również z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.