Bywalec Szymon

Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. współpracował wówczas Podczas różnych projektów współpracował wówczas z tak znanymi dyrygentami, jak: G. Chmura, T. Yuasa, A. Tamayo, J. Kaspszyk, K. Penderecki, P. McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował w klasie oboju Jerzego Kotyczki.

Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej G. Gelmettiego (2001) i L. Zagroska (2002 – Diploma di Merito). Brał również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Chmurę, K. Masura, Z. Peskó, P. Bouleza.

Jest laureatem I nagrody w 2. Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych przyznanych w ramach 6. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Kilkakrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Melos-Étos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Beijing Modern w Pekinie, Hindsgavl Festival w Danii. Regularnie współpracuje też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Ma na swym koncie ponad 100 światowych i polskich prawykonań. Z OMN dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Za album monograficzny z muzyką Weroniki Ratusińskiej (DUX) otrzymał wraz z OMN w kwietniu 2009 r. PizzicatoSupersonic Award. Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego uzyskało w czerwcu 2007 r. rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, zaś wykonane z Orkiestrą Sinfonia Varsovia Gemisatos Magdaleny Długosz oraz things lost things invisible Ewy Trębacz otrzymały rekomendację w czerwcu 2009 r. Wydana wraz z wiolonczelistą Jakobem Kullbergiem płyta CD z koncertami wiolonczelowymi kompozytorów skandynawskich (Nørgård, Nordheim, Saariaho) otrzymała w styczniu 2013 r. Lyt til Nyt-prisen – Nagrodę Radia Duńskiego za rok 2012. W 2016 r. ukazał się album nagrany we współpracy z włoskim klarnecistą Michelle Marellim i OMN (Decca).

Od 2011 r. jest członkiem Rady Programowej festiwalu Warszawska Jesień, a w latach 2013–2016 był dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Polonica Nova.

Dyrygował wieloma orkiestrami symfonicznymi, radiowymi i kameralnymi w Polsce i za granicą.