Humala Alexander

Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem wybitnych przedstawicieli sztuki dyrygenckiej, takich jak C. Metters, Y. Simonov, J. Panula, M. Brabbins, Y. Levi czy L. Maazel.

Współpracował z takimi zespołami, jak m.in.: Orkiestra Symfoniczna Młoda Białoruś, Orchestra Giovanile della Saccisica, Orkest van het Oosten, Litewska Państwowa Orkiestra Symfoniczna, orkiestry Filharmonii Moskiewskiej, Krakowskiej i Białostockiej, Polska Orkiestra Radiowa.

W swoim dorobku ma szereg prestiżowych laurów. W 2009 r. otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentury Chóralnej w Rydze. W 2011 r. odniósł zwycięstwo w Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii we Wrocławiu, uzyskując wszystkie nagrody dodatkowe. Ponadto dwukrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Białorusi (2010, 2012), stypendium Gaude Polonia (2009, 2012) i stypendium Huygens (2010).

Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. w Castleton, Lucernie, Parnawie i na Orkadach. W 2007 r. był dyrektorem muzycznym Mińskiej Orkiestry Festiwalowej, w 2013 r. sprawował funkcję głównego dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Mohylewie. W 2015 r. wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Cabrillo, w ramach stypendium dyrygenckiego przyznanego z inicjatywy Marin Alsop.

W 2009 r. objął posadę dyrygenta-asystenta w Operze Wrocławskiej, a od 2012 r. piastował to stanowisko w Orkiestrze Filharmonii Narodowej. Od 2013 r. jest I dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu Capella Sonorus. W latach 2014–2016 pełnił funkcję dyrygenta-asystenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wielokrotnie występował na deskach uznanych teatrów operowych w Polsce i za granicą. Sezon 2016/2017 obejmuje m.in. debiut artysty w Teatrze Opery i Baletu w Jekaterynburgu.