Mleczko Alina

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) w Warszawie, w klasie saksofonu (dyplom z wyróżnieniem). Pierwszą solową płytę, pt. Wiatr od morza, wydała jeszcze podczas studiów.

W 1995 r. zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Rok później w magazynie Saxophone Journal ukazał się artykuł monograficzny poświęcony artystce. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Danii, Czechach, we Francji i na Ukrainie. Z równym powodzeniem wykonuje najsłynniejsze pozycje klasycznej literatury saksofonowej, jak i dzieła najnowsze. W swoim dorobku ma również szereg prawykonań utworów polskich kompozytorów.

Wielokrotnie występowała podczas międzynarodowych festiwali. Współpracowała z uznanymi polskimi dyrygentami i orkiestrami. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych, wśród których można wyróżnić spektakle teatralne, projekt Adam Jarzębski – Muzyka Polskiego Baroku oraz recital Druga struna medalu – jazz i muzyka klasyczna, zrealizowany we współpracy z Włodkiem Pawlikiem.

Saksofonistka dysponuje obfitym dorobkiem fonograficznym, obejmującym m.in. album Siesta (DUX, 2003), który uzyskał nominację do nagrody Fryderyk 2003 i został uhonorowanynagrodą francuskiego magazynu muzycznego Classica, zajmując pierwszą lokatę na liście bestsellerów; ponadto nagrała płytę zawierającą utwory na saksofon altowy P. Woodsa, P. Hindemitha, P. Crestona i T. Yoshimatsu (DUX, 2010), otrzymując znakomite recenzje międzynarodowej krytyki, które ukazały się m.in. na łamach magazynów Gramophone i Classica.

W kwietniu 2016 r. dokonała prawykonania I Koncertu na saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną H. Kulenty-Majoor w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Artystka prowadzi również szeroką działalność pedagogiczną, a jej wychowankowie są laureatami wielu prestiżowych konkursów.